ינו' 03 2011

למידה בונה יכולת

מאת

זה הזמן לבחון ולשדרג את תהליכי הלמידה הארגונית שלכם.


בין השירותים שאנו מציעים כחלק מהשבחת תרבות ארגונית אנו מציעים יעוץ לבנית תרבות של למידה וחשיבה בונה יכולת בארגון

בשלב הראשון, נלווה אתכם בבניית תפיסת הלמידה, מיפוי צרכים ויכולות יצירת חזון וערכי למידה תומכי אסטרטגיה עיסקית. על בסיס זה ניצור אתכם תכנית פעולה לביצוע התנעה ומיתוג הלמידה בארגון

בשלב השני נתמוך בכם בהטמעת התכנית על פי סדרי קדימויות על בסיס בחינת המוכנות הארגונית הכוחות והיכולות הארגוניים.

___________________________________________________________

מהי תרבות למידה בונה יכולת?

אחד השינויים שעובר תחום ההדרכה והלמידה הארגונית כרוך במעבר משימוש במונח פיתוח מקצועי (professional development) למונח פיתוח היכולת הארגונית (capabilities development). אימוץ המונח, שמקובל לראות בו כיום מפתח מרכזי ליצירת יתרון תחרותי, מעמיק את המכוונות העסקית של תהליכי ההדרכה ועשוי לתרום לצמצום פערים  בין ההדרכה ליישום שלה.

שינוי זה מתרחש על רקע עידן שבו חדשנות והתחדשות הם שם המשחק ידע חדש נוצר במהירות ומשתנה ללא הרף, ומקורות המידע מגוונים ופתוחים לקהל רחב, עולם העבודה מייצר כל הזמן שיטות דרכים וידע חדש. במודל הלמידה המסורתי הלומד מתוודע לגופי ידע ששולטים בו מומחי התוכן כותבי התכנית והמדריכים והמורים. מודל הלמידה החדש, מתאים עצמו ללומדים מדורות שונים ( X.Y), ותהליכי העבודה ממציאים עצמם כל הזמן מחדש. התוכן הידוע אינו מספיק והארגון אינו יכול להישען רק עליו בבניית היכולת הארגונית. המאפיין  הבולט של הלמידה הוא שאף אחד אינו יודע בשלמות מה יש ללמד והתוכן לעולם אינו סגור. כדי להתמודד עם מציאות זו יש צורך ביצירת תרבות למידה אחרת ומבני למידה ארגונית חדשים, מגוונים מאוד שתכליתם בניית היכולת הארגוני

העיקרון העומד בבסיס המונח "פיתוח יכולות ארגוניות" הוא מקסום המשאבים. משאבי הארגון המוחשיים והלא מוחשיים אינם פרודוקטיביים מעצם קיומם. על מנת למצות ולמקסם אותם צריך לנהל אותם. הידע שקיים אצל העובדים, הכישרונות והיכולות שלהם לא יניבו את התוצאות הרצויות אם לא ננהל אותם נכון.

ניהול כזה של משאבים נעשים באמצעות תהליכים של למידה בונת יכולת.

מעבר "לתרבות למידה בונה יכולת" הוא שינוי מגישה של אירועי הדרכה בודדים לגישה הוליסטית, הרואה למידה כתרבות ודרך חיים. באמצעות גישה זו  הולך ומתהדק הקשר בין תהליכי עבודה, למידה וידיעה. היחיד נתפס כחלק המפתח ומתפתח בתוך מכלול מערך היכולות הארגוניות ונוצרת מחויבות הדדית גבוהה בינו לארגון.

סגור לתגובות

התגובות סגורות כעת.